08053K560FBTTR Silicon-based RF capacitor/thin film capacitor 25V 56pF 1%Tol ThinF ilm 0805
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 08053K560FBTTR
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Silicon-based RF Capacitor/thin Film Capacitor Allowance: 1 %
Package/box: 0805 (2012 Metric) Installation Style: SMD/SMT
Series: Accu-P Std Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 5.500 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: silicon-based RF capacitor/thin film capacitor
Capacitance: 56 pF
Voltage rating: 25 V
Package/box: 0805 (2012 metric)
Tolerance: 1%
Series: Accu-P Std
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Package: Reel
Trademark: KYOCERA AVX
Height: 0.93 mm
Length: 2.01 mm
Product: Thin Film Capacitors
Product type: Silicon RF Capacitors/Thin Film
Subcategory: Capacitors
Termination type: SMD/SMT
Trademark name: accu-p
Type: Low ESR Thin Film Chip Capacitor
Voltage rating DC: 25 VDC
Width: 1.27 mm