Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 04025C152JAT2A
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Installation Style: SMD/SMT
Allowance: 5 % Package/box: 0402 (1005 Metric)
Series: MLCC X7R Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 1.500 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 1500 pF
Voltage rating DC: 50 VDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 5%
Shell code-in: 0402
Shell code-mm: 1005
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 1 mm (0.039 in)
Width: 0.5 mm (0.02 in)
Product: General Type MLCCs
Series: MLCC X7R
Package: Reel
Package: cuttape
Encapsulation: MouseReel
Trademark: KYOCERA AVX
Capacitance-nf: 1.5 nf
Capacitance-UF: 0.0015 UF