GCM31A5C2E472JX01D Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: Murata
Model Number: GCM31A5C2E472JX01D
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Allowance: 5 %
Package/box: 1206 (3216 Metric) Installation Style: SMD/SMT
Series: GCM Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 27 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: Murata
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 4700 pF
Voltage rating DC: 250 VDC
Dielectric: C0G (NP0)
Tolerance: 5%
Shell code-in: 1206
Shell code-mm: 3216
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 3.2 mm (0.126 in)
Width: 1.6 mm (0.063 in)
Height: 1 mm (0.039 in)
Product: Automotive MLCCs
Qualification: AEC-Q200
Series: GCM
Package: Reel
Package: cuttape
Encapsulation: MouseReel
Trademark: Murata Electronics
Capacitance-nf: 4.7 nf
Capacitance-UF: 0.0047 UF