GCG155R71H221MA01D Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT220PF 50VDC 20% 0402X7RAEC-Q200
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: Murata
Model Number: GCG155R71H221MA01DX7R
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Dielectric Medium: X7R
Allowance: 20 % Package/box: 0402 (1005 Metric)
Series: GCG Installation Style: SMD/SMT
Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel Product Type: Ceramic Capacitors
Unit Weight: 1.500 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: Murata
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 220 pF
Voltage rating DC: 50 VDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 20%
Shell code-in: 0402
Shell code-mm: 1005
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Conductive Epoxy
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 1 mm (0.039 in)
Width: 0.5 mm (0.02 in)
Height: 0.5 mm (0.02 in)