01016D103KATUA Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT 6.3V.01UFX5R0101 10% TOL
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 01016D103KATUA
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Dielectric Medium: X5R
Allowance: 10 % Series: X5R
Package/box: 01005 (0402 Metric) Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 0.100 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 0.01 uF
Voltage rating DC: 6.3 VDC
Dielectric: X5R
Tolerance: 10%
Shell code-in: 01005
Shell code-mm: 0402
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+85 C.
Length: 0.4 mm (0.016 in)
Width: 0.2 mm (0.008 in)
Height: 0.22 mm (0.009 in)