GCE216R71H102MA01D Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT1000PF 50VDC 20% 0805x7RAEC-Q200
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: Murata
Model Number: GCE216R71H102MA01D
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Dielectric Medium: X7R
Allowance: 20 % Package/box: 0805 (2012 Metric)
Series: GCE Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 6.400 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: Murata
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 1000 pF
Voltage rating DC: 50 VDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 20%
Shell code-in: 0805
Shell code-mm: 2012
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Flexible (Soft)
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 2 mm (0.079 in)
Width: 1.25 mm (0.049 in)
Height: 0.6 mm (0.024 in)
Product: Automotive MLCCs
Qualification: AEC-Q200
Series: GCE
Package: Reel
Package: cuttape
Encapsulation: MouseReel
Trademark: Murata Electronics
Capacitance-nf: 1 nf
Capacitance-UF: 0.001 UF