LD18ZC105KAB2V Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT 10V1UFX7R0612Rev 10% TOL
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: LD18ZC105KAB2V
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Installation Style: SMD/SMT
Allowance: 10 % Package/box: 0612 (1632 Metric)
Series: LD LICC Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 13.200 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 1 uF
Voltage rating DC: 10 VDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 10%
Shell code-in: 0612 (Reversed)
Shell code-mm: 1632 (Reversed)
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 1.6 mm (0.063 in)
Width: 3.2 mm (0.126 in)
Height: 0.76 mm (0.03 in)