CL10B203KB8NNNC Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Product Details:
Place of Origin: South Korea
Brand Name: Samsung Electro-Mechanics
Model Number: CL10B203KB8NNNC
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Installation Style: SMD/SMT
Allowance: 10 % Package/box: 0603 (1608 Metric)
Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel Product Type: Ceramic Capacitors
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
 Manufacturer: Samsung Electro-Mechanics
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 0.02 uF
Voltage rating DC: 50 VDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 10%
Shell code-in: 0603
Shell code-mm: 1608
Termination type: SMD/SMT
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 1.6 mm (0.063 in)
Width: 0.8 mm (0.031 in)