3640KA180KAT3A Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT 5kV 18pf C0G3640 10% TolHV
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 3640KA180KAT3A
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Allowance: 10 %
Package/box: 3640 (9110 Metric) Installation Style: SMD/SMT
Series: C0G(NP0) HV Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 0.700 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 18 pF
Voltage rating DC: 5 kVDC
Dielectric: C0G (NP0)
Tolerance: 10%
Shell code-in: 3640 (Reversed)
Shell code-mm: 9110 (Reversed)
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 9.14 mm (0.36 in)
Width: 10.16 mm (0.4 in)
Height: 2.54 mm (0.1 in)