1812AC473KAT2A Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT KGM43JR73A 473kV New Global PN 1kV.047UFA581-KGM43JR73A 473kV
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 1812AC473KAT2A
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Dielectric Medium: X7R
Allowance: 10 % Series: HV MLCC X7R
Package/box: 1812 (4532 Metric) Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 110 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 0.047 uF
Voltage rating DC: 1 kVDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 10%
Shell code-in: 1812
Shell code-mm: 4532
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 4.6 mm (0.181 in)
Width: 3.2 mm (0.126 in)
Product: General Type MLCCs
Series: HV MLCC X7R
Package: Reel
Package: cuttape
Encapsulation: MouseReel
Trademark: KYOCERA AVX
Capacitance-nf: 47 nf
Capacitance-pf: 47000 pf
Class: Class 2
Package/box: 1812 (4532 metric)
Product type: Ceramic Capacitors
Subcategory: Capacitors
Type: High Voltage MLCCs for 600 V to 5 kV
Part number alias: KGM 43 JR 73 A 473 kV