06036A390GAT2A Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT commercial chip-STD MB CMAP-fn
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 06036A390GAT2A
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Allowance: 2 %
Package/box: 0603 (1608 Metric) Series: C0G (NP0)
Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel Product Type: Ceramic Capacitors
Unit Weight: 2 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 39 pF
Voltage rating DC: 6.3 VDC
Dielectric: C0G (NP0)
Tolerance: 2%
Shell code-in: 0603
Shell code-mm: 1608
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 1.6 mm (0.063 in)
Width: 0.81 mm (0.032 in)
Height: 0.35 mm (0.014 in)