0805AC102MAT1A Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT 1kv1000pf x7r0805 20% tolhv
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 0805AC102MAT1A
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Installation Style: SMD/SMT
Allowance: 20 % Package/box: 0805 (2012 Metric)
Series: HV MLCC X7R Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 5.500 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 1000 pF
Voltage rating DC: 1 kVDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 20%
Shell code-in: 0805
Shell code-mm: 2012
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 2.01 mm (0.079 in)
Width: 1.25 mm (0.049 in)
Height: 1.3 mm (0.051 in)
Product: General Type MLCCs
Series: HV MLCC X7R
Package: Reel
Package: cuttape
Encapsulation: MouseReel
Trademark: KYOCERA AVX
Capacitance-nf: 1 nf
Capacitance-UF: 0.001 UF
Package/box: 0805 (2012 metric)
Product type: Ceramic Capacitors
Subcategory: Capacitors
Type: High Voltage MLCCs for 600 V to 5 kV
Unit weight: 5.500mgcc-SMD/SMT 1kv1000pf x7r0805 20% tolhv.