3640AA331JAT9A Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT 1kv330pfC0g3640 5% Tolhv
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 3640AA331JAT9A
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Installation Style: SMD/SMT
Allowance: 5 % Package/box: 3640 (9110 Metric)
Series: HV MLCC C0G Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 0.700 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 330 pF
Voltage rating DC: 1 kVDC
Dielectric: C0G (NP0)
Tolerance: 5%
Shell code-in: 3640 (Reversed)
Shell code-mm: 9110 (Reversed)
Termination type: SMD/SMT
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 9.14 mm (0.36 in)
Width: 10.16 mm (0.4 in)
Height: 2.54 mm (0.1 in)
Product: General Type MLCCs
Series: HV MLCC C0G
Package: Bulk
Trademark: KYOCERA AVX
Capacitance-nf: 0.33 nf
Package/box: 3640 (9110 metric)
Product type: Ceramic Capacitors
Subcategory: Capacitors
Type: High Voltage MLCCs for 600 V to 5 kV