GCG31MR91E474KA03L Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT 0.47UF25VDC 10% 1206x8RAEC-Q200
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: Murata
Model Number: GCG31MR91E474KA03L
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Installation Style: SMD/SMT
Allowance: 10 % Package/box: 1206 (3216 Metric)
Series: GCG Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 27 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: Murata
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 0.47 uF
Voltage rating DC: 25 VDC
Dielectric: X8R
Tolerance: 10%
Shell code-in: 1206
Shell code-mm: 3216
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Conductive Epoxy
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+150 C.
Length: 3.2 mm (0.126 in)
Width: 1.6 mm (0.063 in)
Height: 1.15mm (0.045in)