CL02C7R5CO2ANNC Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Product Details:
Place of Origin: South Korea
Brand Name: Samsung Electro-Mechanics
Model Number: CL02C7R5CO2ANNC
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Installation Style: SMD/SMT
Allowance: 0.25 PF Package/box: 1005 (0402 Metric)
Series: CL-Standard Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: Samsung Electro-Mechanics
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Trademark: Samsung Electro-Mechanics
Capacitance: 7.5 pF
Shell code-in: 1005
Shell code-mm: 0402
Class: Class 1
Dielectric: C0G (NP0)
Height: 0.2 mm (0.008 in)
Length: 0.4 mm (0.016 in)
Maximum operating temperature:+125c
Minimum operating temperature:-55 C.
Package/box: 1005 (0402 metric)
Product: General Type MLCCs
Series: CL-Standard
Subcategory: Capacitors
Termination type: SMD/SMT
Tolerance: 0.25 pF
Type: High Capacitance MLCC
Voltage rating DC: 16 VDC
Width: 0.2 mm (0.008 in)