12061A361JAT2A Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT 100 V360 PF C0G1206 5% TOL
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 12061A361JAT2A
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Allowance: 5 %
Installation Style: SMD/SMT Series: C0G (NP0)
Package/box: 1206 (3216 Metric) Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 27 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 360 pF
Voltage rating DC: 100 VDC
Dielectric: C0G (NP0)
Tolerance: 5%
Shell code-in: 1206
Shell code-mm: 3216
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 3.2 mm (0.126 in)
Width: 1.6 mm (0.063 in)
Height: 0.5 mm (0.02 in)