18127A242GAT2A Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT 500 V2400 PF C0G1812 2% TOL
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 18127A242GAT2A
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Allowance: 2 %
Installation Style: SMD/SMT Series: 0G (NP0)
Package/box: 1812 (4532 Metric) Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 110 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 2400 pF
Voltage rating DC: 500 VDC
Dielectric: C0G (NP0)
Tolerance: 2%
Shell code-in: 1812
Shell code-mm: 4532
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 4.5 mm (0.177 in)
Width: 3.2 mm (0.126 in)
Height: 0.61 mm (0.024 in)
Product: General Type MLCCs
Series: C0G (NP0)
Package: Reel
Trademark: KYOCERA AVX
Capacitance-nf: 2.4 nf
Capacitance-UF: 0.0024 UF