Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: TAIYO YUDEN
Model Number: QMK212B7472KG-T
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Allowance: 10 %
Installation Style: SMD/SMT Series: M
Package/box: 0805 (2012 Metric) Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 5.500 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: TAIYO YUDEN
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 4700 pF
Voltage rating DC: 250 VDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 10%
Shell code-in: 0805
Shell code-mm: 2012
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 2 mm (0.079 in)
Width: 1.25 mm (0.049 in)
Height: 1.25 mm (0.049 in)
Product: General Type MLCCs
Series: m
Package: Reel
Package: cuttape
Encapsulation: MouseReel
Trademark: TAIYO YUDEN
Capacitance-nf: 4.7 nf
Capacitance-UF: 0.0047 UF