2220SC223MAT1A Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT 1500 V 0.022 UF2220 20% Tol HV
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 2220SC223MAT1A
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Allowance: 20 %
Installation Style: SMD/SMT Series: HV MLCC X7R
Package/box: 2220 (5750 Metric) Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 480 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 0.022 uF
Voltage rating DC: 1.5 kVDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 20%
Shell code-in: 2220
Shell code-mm: 5750
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 5.7 mm (0.224 in)
Width: 5 mm (0.197 in)
Height: 3.3 mm (0.13 in)
Product: General Type MLCCs
Series: HV MLCC X7R
Package: Reel
Package: cuttape
Encapsulation: MouseReel
Trademark: KYOCERA AVX
Capacitance-nf: 22 nf
Capacitance-pf: 22000 pf
Package/box: 2220 (5750 metric)
Product type: Ceramic Capacitors
Subcategory: Capacitors
Type: High Voltage MLCCs for 600 V to 5 kV