Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 08055L224K4T2A
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Allowance: 10 %
Package/box: 0805 (2012 Metric) Installation Style: SMD/SMT
Series: HighTemp AutoMLCC X8L Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 5.500 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 0.22 uF
Voltage rating DC: 50 VDC
Dielectric: X8L
Tolerance: 10%
Shell code-in: 0805
Shell code-mm: 2012
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+150 C.
Length: 2.01 mm (0.079 in)
Width: 1.25 mm (0.049 in)
Height: 1.4 mm (0.055 in)