10BQ015TR Schottky Diode Rectifier Fast Switching Speed Low Power Loss 15V
Product Details:
Place of Origin: United States
Brand Name: Vishay
Model Number: 10BQ015TR
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT SMB (DO-214AA)
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Schottky Diode And Rectifier Installation Style: SMD/SMT
Package/box: SMB (DO-214AA) Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Schottky Diodes & Rectifiers Unit Weight: 180 Mg
Highlight:
10BQ015TR Schottky Diode Rectifier
Low Power Loss 10BQ015TR
Low Power Loss Schottky Diode Rectifier
Manufacturer: Vishay
Product category: Schottky diode and rectifier
Product: Schottky Diodes
Installation style: SMD/SMT
Package/box: SMB (DO-214AA)
Configuration: Single
Technology: si
If-forward current: 1 A
Vrrm-Repetitive reverse voltage: 15 V
Vf-direct voltage: 440mv
Ifsm-Forward Surge Current: 140a
Ir-reverse current: 500ua
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Package: Reel
Package: cuttape
Trademark: Vishay Semiconductors
Height: 2.4 mm
Length: 4.7 mm
Product type: Schottky Diodes & Correctors
Sub-category: Diodes & directors
Type: Schottky Diode
Width: 3.8 mm