BYS12-90-E3/TR3 Diode Schottky Rectifier 90 Volt 1.5 Amp 40 Amp IFSM
Product Details:
Place of Origin: United States
Brand Name: Vishay
Model Number: BYS12-90-E3/TR3
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Schottky Diode And Rectifier Installation Style: SMD/SMT
Package/box: SMA (DO-214AC) Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Schottky Diodes & Rectifiers Unit Weight: 106 Mg
Highlight:
BYS12-90-E3/TR3 Diode Schottky Rectifier
BYS12-90-E3/TR3 schottky barrier diode
40 Amp Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: Vishay
Product category: Schottky diode and rectifier
Product: Schottky Diodes
Installation style: SMD/SMT
Package/box: SMA (DO-214AC)
Configuration: Single
Technology: si
If-forward current: 1.5a.
Vrrm-Repetitive reverse voltage: 90 V
Vf-direct voltage: 750mv
Ifsm-Forward Surge Current: 40 A
Ir-reverse current: 100ua
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+150 C.
Package: Reel
Package: cuttape
Encapsulation: MouseReel
Trademark: Vishay General Semiconductor
Height: 2.09 mm
Length: 4.5 mm
Product type: Schottky Diodes & Correctors
Sub-category: Diodes & directors
Type: Schottky Diode
Width: 2.79 mm