12101C103MAT2A Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT KGM 32 RR 72 A 103 Mu New Global PN 100 V.01 UFA 581-KGM 32 RR 72 A 103 Mu
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 12101C103MAT2A
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Dielectric Medium: X7R
Allowance: 20 % Series: MLCC X7R
Package/box: 1210 (3225 Metric) Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 100 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 0.01 uF
Voltage rating DC: 100 VDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 20%
Shell code-in: 1210
Shell code-mm: 3225
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 3.3 mm (0.13 in)
Width: 2.5 mm (0.098 in)
Product: General Type MLCCs
Series: MLCC X7R
Package: Reel
Package: cuttape
Encapsulation: MouseReel
Trademark: KYOCERA AVX
Capacitance-nf: 10 nf
Capacitance-pf: 10000 pf
Class: Class 2
Package/box: 1210 (3225 metric)
Product type: Ceramic Capacitors
Subcategory: Capacitors
Type: general purpose dielectric ceramic capacitor
Part number alias: KGM 32 RR 72 A 103 Mu