GRM42QR73A222KW21L Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT 2200pf1kvdc 10% 1808x7r
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: Murata
Model Number: GRM42QR73A222KW21L
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Dielectric Medium: X7R
Allowance: 10 % Package/box: 1808 (4520 Metric)
Series: GRM Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 54 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: Murata
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 2200 pF
Voltage rating DC: 1 kVDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 10%
Shell code-in: 1808
Shell code-mm: 4520
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 4.5 mm (0.177 in)
Width: 2 mm (0.079 in)
Height: 1.5 mm (0.059 in)
Product: General Type MLCCs
Series: GRM
Package: Reel
Trademark: Murata Electronics
Capacitance-nf: 2.2 nf
Capacitance-UF: 0.0022 UF