UQCL2A150JAT2A Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: UQCL2A150JAT2A
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Dielectric Medium: C0G (NP0)
Allowance: 5 % Series: UQ
Package/box: 0402 (1005 Metric) Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 15 pF
Voltage rating DC: 200 VDC
Dielectric: C0G (NP0)
Tolerance: 5%
Shell code-in: 0402
Shell code-mm: 1005
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 1.02 mm (0.04 in)
Width: 0.51 mm (0.02 in)
Height: 0.6 mm (0.024 in)