1812GC332KAT1A Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT 2kV3300pfX7R1812 10% TolHV
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 1812GC332KAT1A
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Installation Style: SMD/SMT
Allowance: 10 % Package/box: 1812 (4532 Metric)
Series: HV MLCC X7R Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 110 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 3300 pF
Voltage rating DC: 2 kVDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 10%
Shell code-in: 1812
Shell code-mm: 4532
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 4.5 mm (0.177 in)
Width: 3.2 mm (0.126 in)
Height: 2.54 mm (0.1 in)
Product: General Type MLCCs
Series: HV MLCC X7R
Package: Reel
Package: cuttape
Encapsulation: MouseReel
Trademark: KYOCERA AVX
Capacitance-nf: 3.3 nf
Capacitance-UF: 0.0033UF
Package/box: 1812 (4532 metric)
Product type: Ceramic Capacitors
Subcategory: Capacitors
Type: High Voltage MLCCs for 600 V to 5 kV