05086D155KAT2A Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT 6.3V1.5UFX5R0508 10% TOL
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 05086D155KAT2A
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Installation Style: SMD/SMT
Allowance: 10 % Package/box: 0508 (1220 Metric)
Series: LICC X5R Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 10.698 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 1.5 uF
Voltage rating DC: 6.3 VDC
Dielectric: X5R
Tolerance: 10%
Shell code-in: 0508 (Reversed)
Shell code-mm: 1220 (Reversed)
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+85 C.
Length: 1.27 mm (0.05 in)
Width: 2 mm (0.079 in)
Height: 0.13 mm (0.005 in)