CL02A103KQ2NNNE Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Product Details:
Place of Origin: South Korea
Brand Name: Samsung Electro-Mechanics
Model Number: CL02A103KQ2NNNE
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Installation Style: SMD/SMT
Allowance: 10 % Package/box: 0402 (1005 Metric)
Series: CL-Standard Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: Samsung Electro-Mechanics
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 0.01 uF
Voltage rating DC: 6.3 VDC
Dielectric: X5R
Tolerance: 10%
Shell code-in: 1005
Shell code-mm: 0402
Termination type: SMD/SMT
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+85 C.
Length: 0.4 mm (0.016 in)
Width: 0.2 mm (0.008 in)
Height: 0.2 mm (0.008 in)