1206AC152KAT1A Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT 1kv1500pf x7r1206 10% tolhv
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 1206AC152KAT1A
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Installation Style: SMD/SMT
Allowance: 10 % Package/box: 1206 (3216 Metric)
Series: HV MLCC X7R Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 27 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 1500 pF
Voltage rating DC: 1 kVDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 10%
Shell code-in: 1206
Shell code-mm: 3216
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 3.2 mm (0.126 in)
Width: 1.6 mm (0.063 in)
Height: 1.52 mm (0.06 in)
Product: General Type MLCCs
Series: HV MLCC X7R
Package: Reel
Trademark: KYOCERA AVX
Capacitance-nf: 1.5 nf
Capacitance-UF: 0.0015 UF
Package/box: 1206 (3216 metric)
Product type: Ceramic Capacitors
Subcategory: Capacitors
Type: High Voltage MLCCs for 600 V to 5 kV