3640KC222KA1RE Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT 5kv2200pf x7r3640 10% tolhv
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: KYOCERA AVX
Model Number: 3640KC222KA1RE
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Installation Style: SMD/SMT
Allowance: 10 % Package/box: 3640 (9110 Metric)
Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel Product Type: Ceramic Capacitors
Unit Weight: 0.700 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 2200 pF
Voltage rating DC: 5 kVDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 10%
Shell code-in: 3640 (Reversed)
Shell code-mm: 9110 (Reversed)
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 9.14 mm (0.36 in)
Width: 10.16 mm (0.4 in)
Height: 2.54 mm (0.1 in)
Product: General Type MLCCs
Series: High Voltage MLC Chips
Package: Reel
Trademark: KYOCERA AVX
Capacitance-nf: 2.2 nf
Capacitance-UF: 0.0022 UF