CGA3E1C0G2A822J080AC Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT CGA 0603 100 V 8200 PF C0G 5% AEC-Q200
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: TDK
Model Number: CGA3E1C0G2A822J080AC
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Allowance: 5 %
Installation Style: SMD/SMT Package/box: 0603 (1608 Metric)
Series: CGA Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 6.300 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: TDK
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 8200 pF
Voltage rating DC: 100 VDC
Dielectric: C0G (NP0)
Tolerance: 5%
Shell code-in: 0603
Shell code-mm: 1608
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 1.6 mm (0.063 in)
Width: 0.8 mm (0.031 in)
Height: 0.8 mm (0.031 in)
Product: Automotive MLCCs
Qualification: AEC-Q200
Series: CGA
Package: Reel
Package: cuttape
Encapsulation: MouseReel
Trademark: TDK
Capacitance-nf: 8.2 nf
Capacitance-UF: 0.0082 UF