GCJ188R71C104KA01D Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT0.1UF16VDC 10% 0603x7RAEC-Q200
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: Murata
Model Number: GCJ188R71C104KA01D
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Allowance: 10 %
Package/box: 0603 (1608 Metric) Installation Style: SMD/SMT
Series: GCJ Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 6.300 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: Murata
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 0.1 uF
Voltage rating DC: 16 VDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 10%
Shell code-in: 0603
Shell code-mm: 1608
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Flexible (Soft)
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 1.6 mm (0.063 in)
Width: 0.8 mm (0.031 in)
Height: 0.8 mm (0.031 in)