0603N5R6C500CT Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT 5.6pF +-0.25% 50V
Product Details:
Place of Origin: China
Brand Name: Walsin
Model Number: 0603N5R6C500CT
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Allowance: 0.25 PF
Package/box: 0603 (1608 Metric) Installation Style: SMD/SMT
Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel Product Type: Ceramic Capacitors
Unit Weight: 6.300 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: Walsin
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 5.6 pF
Voltage rating DC: 50 VDC
Dielectric: C0G (NP0)
Tolerance: 0.25 pF
Shell code-in: 0603
Shell code-mm: 1608
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 1.6 mm (0.063 in)
Width: 0.8 mm (0.031 in)
Height: 0.8 mm (0.031 in)