CL10A106MQ8NNNC Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT 10uf+/-20% 6.3vx5r0603
Product Details:
Place of Origin: South Korea
Brand Name: Samsung Electro-Mechanics
Model Number: CL10A106MQ8NNNC
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC-SMD/SMT Allowance: 20 %
Package/box: 0603 (1608 Metric) Installation Style: SMD/SMT
Series: CL-Standard Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Ceramic Capacitors Unit Weight: 6.300 Mg
Highlight:
small Diode Schottky Rectifier
high efficiency Diode Schottky Rectifier
Manufacturer: Samsung Electro-Mechanics
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 10 uF
Voltage rating DC: 6.3 VDC
Dielectric: X5R
Tolerance: 20%
Shell code-in: 0603
Shell code-mm: 1608
Termination type: SMD/SMT
Terminal: Standard
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+85 C.
Length: 1.6 mm (0.063 in)
Width: 0.8 mm (0.031 in)
Height: 0.9 mm (0.035 in)