BAV3004W-7-F Small signal switching diode 300V 400mW
Product Details:
Place of Origin: United States
Brand Name: Diodes Incorporated
Model Number: BAV3004W-7-F
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT SOD-123
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Small Signal Switching Diode Installation Style: SMD/SMT
Package/box: SOD-123 Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel
Product Type: Diodes - General Purpose, Power, Switching Unit Weight: 10 Mg
Series: BAV3004
Highlight:
small signal bias resistor transistor
smd bias resistor transistor
Manufacturer: Diodes Incorporated
Product category: small signal switching diode
Product: Switching Diodes
Installation style: SMD/SMT
Package/box: SOD-123
Peak reverse voltage: 300 V
Maximum surge current: 4 A
If-forward current: 225ma
Configuration: Single
Recovery time: 50 ns
Vf-direct voltage: 1.25 V
Ir-reverse current: 100 nA
Minimum operating temperature:-65 C.
Maximum operating temperature:+150 C.
Series: BAV3004
Package: Reel
Package: cuttape
Encapsulation: MouseReel
Trademark: Diodes Incorporated
Height: 1.25mm.
Length: 2.85 mm
Pd- power dissipation: 400 mW
Product type: Diodes-General Purpose, Power, Switching
Sub-category: Diodes & directors
Type: Surface Mount Low Leakage Diode
Vr-reverse voltage: 350 v.
Width: 1.7 mm