AP130-28RG-7 Low dropout regulator LDO CMOS 300ma 0.5v vout+0.5v-7.0v 2.8v.
Product Details:
Place of Origin: United States
Brand Name: Diodes Incorporated
Model Number: AP130-28RG-7
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Packaging Details: SMD/SMT SC-59-3
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T
Contact Now Chat Now
Detailed Product Description
Product: Low Dropout Regulator Installation Style: SMD/SMT
Package/box: SC-59-3 Product Type: LDO Voltage Regulators
Encapsulation: Reel,Cut Tape,MouseReel Series: AP130
Unit Weight: 8 Mg Polar: Positive
Highlight:
cmos low dropout regulator
300ma low dropout regulator
Manufacturer: Diodes Incorporated
Product category: low dropout regulator
Installation style: SMD/SMT
Package/box: SC-59-3
Output voltage: 2.8 V
Output current: 300 mA
Number of output terminals: 1 Output
Polarity: Positive
Static current: 100 uA
Input voltage-min: 2.7 v.
Input voltage-max: 5.5 v.
Output type: Fixed
Minimum operating temperature:-40 C.
Maximum operating temperature:+85 C.
Reversing voltage: 400 mV
Series: AP130
Package: Reel
Trademark: Diodes Incorporated
Reversing voltage-maximum: 500 mV at 300 mA
Height: 1.1 mm
Ib-input bias current: 50ua
Length: 3mm
Line adjustment rate: 0.3%/V
Load regulation: 40 mV
Humidity sensitivity: Yes
Product type: LDO Voltage Regulators
Sub-category: PMIC-Power Management ICs
Voltage regulation accuracy: 2%
Width: 1.6 mm